Czy zdecydować się na biokominek?

Kominek w domu to marzenie wielu osób. Sprzyja ciepłej, przyjemnej i rodzinnej atmosferze, a dodatkowo stanowi ozdobę dla wnętrza domu. Jednak nie zawsze można sobie na taki kominek pozwolić. W tej sytuacji ratunkiem okazać się może biokominek.

Co to takiego?

Biokominek różni się od zwykłych kominków rodzajem wykorzystywanego paliwa – w kominkach jest to drewno lub brykiet, w biokominkach rolę tę pełni biopaliwo. Biokominki są niewielkie, nie muszą być podłączone do komina, więc można je montować prawie wszędzie, a poza tym nie wydzielają szkodliwych substancji oraz popiołu. Dzięki temu są także dużo czystsze. Cechy charakterystyczne biokominków są zatem ich zaletami.

Czy nadają się do ogrzewania?

Biokominki zazwyczaj traktowane są jako dekoracja wnętrz. Jednak równie dobrze mogą spełniać rolę dodatkowego źródła ciepła. Nawet te urządzenia, które mają niewielką moc mogą ogrzewać powietrze. Biokominek nie będzie jednak nigdy głównym źródłem ciepła dla domu – ze względu na swoją moc oraz wysoką kaloryczność wykorzystywanego paliwa. Idealnie sprawdzi się natomiast jako sposób dogrzewania pomieszczenia, szczególnie że ogień może w nim utrzymywać się nawet do 8 godzin.

Jakie paliwo?

Do biokominka wykorzystuje się biopaliwo czyli bioetanol. Jest to paliwo bardzo bezpieczne, a co również ważne ekologiczne. Występuje w postaci żelowej oraz płynnej. Biopaliwo w żelu dostępne jest jako puszki, które ustawia się, a następnie podpala – jedna dawka może palić się do około 3 godzin. Biopaliwo płynne wlewa się natomiast do pojemnika, który znajduje się w biokominku i podpala. Ważny jest wybór takiego paliwa – musi mieć atest Państwowego Zakładu Higieny. Inne, tańsze zamienniki są niebezpieczne, szybko się spalają i wydzielają nieprzyjemny zapach.

Bezpieczeństwo

Biokominki są niezwykle bezpieczne. Podczas spalania nie wydzielają się niebezpieczne związki. Obudowa urządzenia jest odporna na działanie ognia. Poza tym posiadają zasuwy, dzięki którym można regulować wielkość płomienia oraz mocne szyby chroniące palenisko. Oczywiście trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa w korzystaniu z biokominka.

Ciekawa dekoracja

Niezwykłą zaletą biokominków są ich walory estetyczne. Wybierać można spośród wielu różnych modeli, które pasują do każdego wnętrza. Biokominki wykonywane są z różnych materiałów, np. stali lub szkła. Poza tym dostępne są biokominki wolnostojące, do zawieszenia na ścianie lub biokominki do wbudowania w ścianę. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.