Kilka słów o biokominkach

Biokominki przez wielu wciąż uznawane są jedynie za element wystroju wnętrz, rodzaj luksusowej dekoracji. Urządzenia te z powodzeniem pełnią też funkcję grzewczą i posiadają sporo zalet, o których kilka słów poniżej.

Jest to rozwiązanie doskonałe dla osób, które w mieszkaniu nie mają możliwości zamontowania tradycyjnego kominka na drewno. Biokominki nadają się do każdego wnętrza, ponieważ nie wymagają systemu wentylacyjnego ani komina. Tak naprawdę mogą być usytuowane w dowolnym miejscu i co warto zaznaczyć, nie jest to montaż na stałe, więc w zależności od potrzeb, można je przemieszczać. Inwestycja w biokominek nie wymaga przebudowy mieszkania, czy generalnych remontów. Jest to forma ogrzewania nie wydzielająca dymu, dlatego część dostępnych na rynku modeli ma bezpośredni dostęp do płomieni. Ma to walor nie tylko estetyczny, ale również wpływa na zwiększenie efektywności wykorzystania ciepła, które bez trudu rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu. Skoro już o względach estetycznych mowa, to rzeczywiście biokominki mogą w znaczący sposób wpłynąć na wizerunek naszego mieszkania. Doskonale komponują się zarówno z nowoczesnymi, luksusowymi wnętrzami, jak również z tradycyjnym, domowym wystrojem. Wykonane są z tworzyw odpornych na wysoką temperaturę, głównie ze stali nierdzewnej, szkła hartowanego, kamienia lub ceramiki. To daje również wiele możliwości designerskich.

Pod wątpliwość poddaje się często wydajność biokominków, twierdząc, że nie są one w stanie wygenerować dużej ilości ciepła. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ duże znaczenie mają gabaryty biokominka oraz moc płomienia, jaki ustawimy. W kwestii kaloryczności natomiast, bioetanol przewyższa drewno o ponad połowę. Dodatkowym atutem jest fakt, że ten innowacyjny rodzaj kominka nie wymaga czyszczenia. Jedyne co trzeba zrobić, to zapalić ogień, ustawiając przy tym wielkość płomienia i co jakiś czas uzupełniać zbiornik bioetanolu. Żadnego popiołu ani dokładania drewna.

Warto zastanowić się na takim źródłem ciepła. Zwłaszcza w mieszkaniach w blokach, gdzie skazani jesteśmy na tradycyjne kaloryfery, biokominki mogą okazać się atrakcyjną alternatywą.