Projekt kominka do domu – jak dobrze wybrać?

Dom z kominkiem sprawia wrażenie bardzo przytulnego i daje wiele możliwości między innymi alternatywnego do tradycyjnych metod, sposobu ogrzewania domu. Zawsze jest w centralnej części domu zasadniczo w salonie, jednak dzięki zastosowaniu nawiewu można jego ciepłem ogrzewać także inne pomieszczenia.

Na jego budowę najlepiej zdecydować się już podczas wykonywania projektu domu, wtedy architekt od razu zaplanuje moc urządzenia i jego formę. Gotowy projekt uwzględnia wymiary przewodu kominowego, natomiast ostateczny kształt komina zależy od właściciela domu. Obecnie wybór tego rodzaju urządzeń jest bardzo duży a ich formy bywają naprawdę imponujące i eleganckie.

Przewody odprowadzające dym z kominka muszą powstać w pogrubionej ścianie. W tym celu stosuje się ceramiczne wkłady, które następnie są obmurowywane i znajdują się w ścianie wewnętrznej lub zewnętrznej zwanej kominową. Architekt umieszcza kominek w takim miejscu aby ograniczyć liczbę kominów w domu. Dlatego kominek przeważnie powstaje przy ścianie łączącej salon i kuchnię lub pokój z łazienką. Te czynniki sprawiają, że potrzeba uwzględnienia budowy kominka w projekcie domu jest bardzo ważna. Musimy zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń, które uniemożliwią nam budowę tego urządzenia, jeśli nie zostanie ono odpowiednio zaplanowane na tle całego budynku.

Rzeczy na które inwestor ma wpływ bez uwzględniania ich w projekcie to wielkość i kształt kominka. Te dwie cechy powinny być dobrane pod względem miejsca gdzie ma stanąć. Kominek powinien komponować się z pomieszczeniem tak kolorystycznie jak i gabarytowo. Bardzo elegancko prezentują się kominki narożne i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Poza tym łatwiej jest w takiej sytuacji przeprowadzić nawiew do sąsiednich pomieszczeń.

Dużą popularnością cieszą się kominki wiszące i wolnostojące

Te podłogowe stwarzają miłą atmosferę w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Dodatkowym atutem jest to, że można je ulokować w dowolnym miejscu, dzięki czemu mamy większe możliwości aranżacyjne wnętrza. Kominki przenośne nie wymagają instalacji wylotu spalin dlatego można je użytkować w mieszkaniach i domach gdzie wcześniej nie planowano tradycyjnego kominka.

Paliwem zastosowanym w tego typu urządzeniach jest bioetanol, który nie wydziela dymu ani szkodliwych dla zdrowia oparów przez co jest przyjazny dla środowiska. Czas utrzymywania się ognia wynosi maksymalnie do 8 godzin, jednak wszystko zależy od przepływu powietrza w pomieszczeniu i wielkości samego kominka. Wracając do tradycyjnej formy, budowę zaczyna się od komina, instalacji wkładu a następnie wykonania obudowy. Wszystkie te czynności uwzględniamy w projekcie, ponieważ podłączenie przewodów jest rzeczą ważną dla bezpieczeństwa i estetyki.